Pilatesin Faydaları

Ataşehir Pilates

Bedeni güçlendirici, sıkılaştırıcı ve dengeleyici bir egzersiz programı olan pilates, bedenin sağlıklı duruşuna yardımcı olduğu gibi omurgayı da desteklemekte. Merkez kas grupları üzerine yoğunlaşan egzersizde nefes tekniklerinin yanı sıra zihinsel konsantrasyonda içeriğine dahildir. 

90’lı Yıllarda Çıkış Yakalamıştır

Bedeninin incelmesi ve vücudunun sıkılaşması amacı ile başlanan pilates sanıldığı gibi yalnızca bunlar sağlayan bir egzersiz programı değildir, 1920’li yıllarda Alman Joseph H. Pilates tarafından geliştirilen egzersiz sistemi zihin ve kasların uyum içinde çalışmasını sağlayan bir hareket serisidir. Pilatesin faydaları, belli disiplin ve düzen içerisinde devam ettirilen pilates zaman içerisinde faydalarını gösteren bir egzersiz sistemidir, 1990’lı yıllarda en büyük çıkışı yakalayan pilates o zamandan bu yana popüler egzersiz yöntemleri arasında yerini almış durumdadır. 

Pilatesin İlkeleri Nedir

İlkelerine baktığınızda pilatesin faydaları öncesinde ilkelerini başlıklar halinde şöyle sıralamak mümkün; Nefes, konsantrasyon, kontrol, merkezleme, kesinlik, dengeli kas gelişimi, ritim, tüm vücudun hareket etmesi ve gevşeme egzersiz sisteminin ilkelerini oluşturur. Nefes ilkesi ile beden ve organların beslenmesi sağlanır, hareketleri konsantrasyona dikkat ederek başlamak ve devam ettirmek ise konsantrasyon ilkesidir. 

Harcanan Efor Sonrası Vücut Gevşetilmeli

Kontrol ilkesi ise beden, zihin ve vücut hizalaması kontrolünün yapılmasıdır, merkezleme ilkesi ise pilateste yapılan hareketler gücünü core çekirdek gücünden destek alır, güçlü bir merkez ile vücut sabitlenir ve esnekliğini korur. Kesinlik ilkesi pratik yapmak, odaklanmak ve konsantre olmak ile sağlanır, hareketleri yaparken tüm vücut kaslarının dengeli gelişmesini kontrol altında tutmalıyız bu da dengeli kas gelişimi ilkesidir. Ritim ilkesi hareketlerin kesintiler şeklinde değil bir akıcılık ile sürmesi gerektiğini ifade eder, tüm vücudun hareket etmesi ilkesi de ismi ile kendisini ifade eden bir ilkedir en son ders sonunda vücudun harcadığı enerji ve eforu dengelemek için vücudu gevşetmek gerekiyor bu da gevşetme ilkesi ile sağlanıyor. 

Pilates Güç, Esneklik Ve Dengede Artış Sağlar

Pilatesin faydaları arasında pilates güç, esneklik ve dengede artış sağlar, kasların şişmesini önleyerek uzun biçimde güçlenmesini, karın kaslarının gelişmesini, zihin ve beden koordinasyonunu sağlar. Vücudu incinmeye karşı etkili hareket biçimleri ile hazırlar, stresin düşmesine karşılık enerjinin artmasına vesile olur. Doğru duruş hizasını sağlarken güçlü ve esnek bir omurganın oluşumuna etki eder. Eklemlerin kabiliyeti ile hareket alanını geliştirir, kan dolaşımını arttırır, sırt ağrılarını azaltır ve pilatesi düzenli devam edilmesi durumunda sırt ağrılarından tamamı ile kurtulunur. 

Romatizma, Siyatik, Bel Ağrısı Tedavilerinde Önerilir

Kaslara binen yükü azaltmaya yardımcı olarak vücudu incinme ve gerginliğe karşı korumakta Pilatesin faydaları arasındadır, vücut daha hareketli ve daha çevik olduğundan dolayı dayanıklılığı da artar, bedenin görünümünün yanı sıra hissinde de fark edilir bir iyileşme gerçekleşir. Yapılan egzersiz hareketleri vücutta ki asimetrileri düzenler, kişinin kendine olan güveninin arttırır. Fıtık, siyatik, ayak bileği, kalça, disk kayması, bel kemiği eğriliği, romatizma, omuz çıkması, ayak bilelerinde ki şişlik ve burkulmaların tedavisinde de kullanılan pilates doğum öncesi ve doğum sonrasında anneler için en rahat yapılan spor egzersiz sistemidir. 

Hafif, Güçlü Ve Esnek Bir Bedene Kavuşturur

Pilatesin daha ilk uygulamasında kişi gövde merkezinin çalıştığını hisseder, Pilatesin faydaları hafif, güçlü ve esnek bir bedene kavuşma ve ilerleyen yaşlarda omurga sağlığını devam ettirmek için pilates insanlara bir şans sunar. Kanser hastalarının yaşam kalitesinin artmasına da olanak sunan pilates çocukların kaslarını güçlendirmede vücutlarına güç, esneklik ve koordinasyon sağlamada yardımcı olur. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir