Mat Pilatesi Nedir?

Aletli Pilates

Pilates 20, yüzyılın başlarında Alman Joseph Pilates tarafından vücudunun sağlığını geri kazanmak amacı ile geliştirdiği beden ile zihin bütünlüğünü öngören, doğru nefes ile dengeyi birleştiren egzersizler bütünüdür. Joseph Pilates tarafından hasta olduğu için kendi bedenine göre dizayn ettiği egzersiz hareketleri rehabilitasyon amaçlı olduğundan dolayı her yaştaki her cinsten insanın yapabilmesine müsait bir spordur. 

Asla Vazgeçmemeli, Egzersizlere Devam Etmelisiniz

Pilates vücudun core bölgesini yani vücudun merkezini daha güçlü hale getirdiği için günlük yaşamda insanın karşısına çıkan ruhsal ve bedensel streslere karşı kişinin daha sağlam durmasını sağlar. Pilates egzersizini bulan Alman Joseph Pilates egzersiz sistemini şu sözlerle anlatıyor; 10 seans sonunda iyi hissedeceksiniz, 20 seans sonunda daha iyi görüneceksiniz, 30 seans sonunda ise yepyeni bir görünüme sahip olacaksın. Pilatesten istediğiniz şeklide yarar görmek istiyorsanız asla vazgeçmemeli ve egzersizlere devam etmelisiniz. Ve kesinlikle pilatesin yaşamınızın bir parçası haline getirmeli ve gündelik hareketlerinizde pilatesin ilkelerini uygulayarak sürdürmelisiniz. 

İlk Ders İle Birlikte Farklılığı Hisset

Pilatesi fitnesstan ayıran en önemli özellik unutmayın ki pilatesin ilke ve prensiplerinin iyi anlanması ve öğrenilmesidir.  Mat pilates minder üzerinde kendi bedeninizin ağırlığı ile yapılan egzersiz sistemidir. Egzersizlerde çember, pilates topları ya da bant gibi materyallerde kullanılmaktadır, taşıması kolay ve her yerde bulunan gereçler kullanılarak yapıldığı için mat pilatesi her yerde yapılan bir egzersiz sistemidir. Vücutta ve bacaklarda hızlı sıkılaşma, kalça, basen ve karın bölgesinde hızlı toparlanma, vücut duruşunda düzelme ve vücudun güçlenmesini sağlayan mat pilates alınan ilk ders ile birlikte farklılığı hissetmenizi sağlar ve sadece birkaç ay içinde vücudunuz beklentinizin üzerinde değişir. 

600’den Fazla Kasın Tamamının Çalışmasını Sağlar

İnsan vücudundaki 600’den fazla kasın tamamının çalışmasını sağlayan pilates faydaları saymakla bitmeyen mükemmel bir egzersiz sistemidir. Mat pilates dengeli kas gelişimini sağlar, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye destek olur, vücuda esneklik kazandırır ve duruş bozukluklarını düzeltir. Merkez kasları güçlendirir, eklem ve kemikleri korur, kemik yoğunluğunu arttırdığı gibi kemik erimesi sorununda da etkin şekilde yardımcıdır. 

Bel, Diz Ve Boyun Ağrılarının Azalmasına Katkı Sağlar

Eklem rahatsızlığı yaşayan ya da fizik tedavi görmesi gereken hastalara çoğu zaman doktor tarafından tavsiye edilen mat pilatesi kronikleşen bel, diz ve boyun ağrılarının azalmasına da katkı sağlar. Vücudun dengesini ve koordinasyonunu sağlayan mat pilatesi aynı zamanda kan dolaşımını düzenler ve vücudun güçlenmesine destek olur. Bağ dokularını da güçlendirdiği için yaralanmaları ve sakatlanmaları ciddi şekilde önler, kişinin özgüvenini arttırır ve nefes alıp vermeyi düzenler, stresi azaltması sayesinde kişinin mutlu olma hissini harekete geçirir. 

Minder Üzerinde Ve 6 Ya Da 10 Kişilik Gruplar Halinde Yapılır

Mat pilates minder üzerinde ve 6 ya da 10 kişilik gruplar halinde yapılır dolayısı ile eğitmenin bir tek öğrenci ile ilgilenmesi mümkün değildir ancak doğru ve disiplinli şekilde uygulandığı zaman egzersizler daha fazla faydalı ve kesin sonuca daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Birden fazla şekli olan pilatesin hangi yöntem ile yapıldığının aslında çok önemli bir farkı yoktur çünkü pilatesin ana amacı vücudun sıkılaşması, güçlenmesi, esnemesidir ve bunu mat pilatesi ile elde edebildiğiniz gibi diğer türlerde de elde edebilirsiniz. Mat pilateste ki en belirgin fark, mat pilatesin mümkün olduğunca alet kullanmadan vücudun kendi ağırlığı ile yapılması. Ve en az 6 en fazla 10 kişiden oluşan gruplar halinde minder üzerinde yapılmasıdır ancak mat pilates yaparken de bazı aletlerin kullanımı mümkündür. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir