Hamile Pilatesi

İstanbul Pilates

Doğuma en iyi şekilde hazırlanmak ve vücudun doğru gelişimini sağlamak için doktor tavsiyesi ile pilates yapılabilir, pilates vücudun daha esnek, dengeli ve güçlü olmasını sağlayan egzersiz sistemidir. Prenatal pilates olarak da adlandırılan hamile pilesti hamileliğin 12. haftasından sonra yapmaya başlayabilirsiniz. Tüp bebek, düşük tehlikesi, erken doğum riski ya da 35 yaşını aşmayan tüm anne adayları hamile pilatesi yapabilir ama bunun için doktorunun önerisine göre hareket etmelidir. 

Hamileliğin 12. Haftasından Sonra Yapmaya Başlanır

Normal pilates karın bölgesini ağırlık merkezi alırken hamile pilatesinde ağırlık merkezi pelvik bölgesidir, hamilelerin haftada 3 ders pilates yapmaları ideal bir süredir ama bunu en az iki kere de yapabilirsiniz. Derslere düzenli bir şekilde devam etmek önemlidir, egzersizlere günde 5 kez ile başlayarak zaman içinde 10 keze çıkarabilirsin, hamilelik öncesinde hiç pilates yapmayan biri hamile pilatesini 5 dakika ile başlatmalı ve ara ara süreyi arttırarak 30 dakikaya çıkartmalıdır. Hamilelik öncesinde pilates yapan birinin hamileliğin 12. haftasını beklemesine gerek yoktur, hamile kaldığı andan itibaren belirlenen zamanlarda belirlenen egzersiz hareketleri ile pilatese devam edebilir. 

Hamile Pilatesi Kişiyi Yormayan Hareketlerden Oluşur

Pilatesin mantığında bedeni yormak yoktur dolayısı ile hamile pilatesi de kişiyi yormayan hareketlerden oluşur, kan dolaşımını hızlandıran ve kişiyi rahatlatan hareketler ile egzersizler yapılır. Bir uzman kontrolünde hamile pilatesi yapıldığı gibi doktor tavsiye ettiyse evde kendi başına da egzersizleri yapman mümkün, bu egzersizlerin başında pelvik taban kası yer alır, dizüstünde ya da yatar pozisyonda idrarı tutarmışçasına yapılan bu hareket ile pelvik kasları sıkılır. Aynı pozisyonda 10 saniye beklenmeli ve 10 kere bu hareket tekrar edilmeli, bu egzersiz hamilelik esnasında ve sonrasında karşılaşılacak sorunların çözümünde önemli bir yer tutuyor. 

Beli Ve Pelvis Kaslarını Güçlendirir

Karın kaslarını güçlendirme egzersizinde ise yan olarak kol üzerine dizlerini karnına çekerek yatıyorsun, her nefes alıp verişte karnı omurgaya doğru çekmeye çalışmalısın bu arada pelvik kaslarını sıkar pozisyonu burada da uygulamalısın, 10 saniyelik ve 10 kez tekrarlanan bu hareket karın kaslarının güçlenmesini sağlayacaktır. Pelvik bölgesi egzersizinde de sırt üstü yatıp omuz ve başı yastıkla destekleyerek kaldırmalısın, nefes alışta karın kaslarını kullanarak belini aşağı indir, bu hareket ile pelvis bölgesi eğilir ve kuyruk kemiği hafif şekilde yukarı kalkar, 10 saniyelik ve 10 kez tekrarlanan hareket beli ve pelvis kaslarını güçlendirir. 

Bozulan Uyku Düzenini Rayına Sokmaya Yardımcıdır

Üst sırtı germe hareketi, gerilme hareketi, kalçayı germe hareketi, kılıç hareketi, kılıç kol hareketi ve kuyruk sallama hareketi hamile pilatesinde yapılan egzersizlerdir. Hamile pilatesi sayesinde doğum anında istenen ıkınma daha kolay yapılır, sezaryende de kalça ve bacakların güçlenmesi sayesinde omurga bozulmadığı gibi bebeği kucakta taşımakta kolay hale gelir.  Hamilelikte vücudun ağırlık merkezinin değişmesi belde boşluğun oluşması omurganın bozulmasına neden olur pilates ile bu soruna çözüm bulmak mümkün hamile pilatesi doğru postürü yakalamayı sağlar ayrıca bozulan uyku düzenini rayına sokmaya yardımcıdır. 

Verdiği Mutluluk Bebeğe De Yansır

Bel ve sırt kasları güçlendiğinden dolayı ağrıları daha az yaşadığın gibi psikolojik olarak ta rahatlamanı pilates ile sağlayabilirsin. Hazımsızlık, ödem, doğum anında vajinanın daha az yırtılması, karın kaslarının doğum sonrasında daha hızlı toparlanması, idrar kaçırma, bel ve sırt ağrıları gibi hamilelik ya da doğum sonrasında yaşanan birçok sorunun çözümünde pilates çok işe yarar. Ayrıca hamile pilatesi sayesinde istediğin bedene sahip olmanın verdiği mutluluk bebeğe de yansır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir