Evde Pilates ve Salonda Pilatesin Farkı

Aletli pilates Hamak Yogası

Pilatesi evde yapmak mümkün, üstelik evde yapılabilecek en iyi egzersiz denebilir ama acemi birinin evde pilates yapmaya başlamadan önce doğru egzersiz yöntemlerini bilmesi gerekir bunun içinde bir eğitim alması lazım. Evde pilates ve salonda pilatesin farkı nedir bunu anlamak için şu açıdan değerlendirmek gerekir, pilates stüdyosunda hareketlerinizi takip eden ve her konuda size yardımcı olan bir hoca varken evde kendiniz yaptığınızda bildikleriniz ile pilates yapmak zorundasınız. 

Evde Yapılan Pilates, Salonda Yapılan Kadar Etkilidir

Ancak yapılan yanlış bir hareketten dolayı bilginiz yetersiz kalırsa ciddi bir sorun yaşam olasılığınız fazladır. Yöntemlerin bilinmesi halinde evde yapılan pilates salonda yapılan kadar etkili olabilir, evde iyi bir pilates antrenmanı yapmak için öncelikle pilatesin ilkelerini incelemek ve anlamak gerekir. Pilates ilkeleri egzersizin temeldir şayet bunlar bilinmeden pilates yapılırsa o zaman bunun fitnees’ten hiçbir farkı kalmaz. Pilatesi tam anladığınızdan emin olduğunuzda dahi geri dönerek ilkeleri bir kez daha gözden geçirmek doğru bir yöntem için yapılması gereken harekettir. 

Prensip Ve İlkelerinin Uygulanması Gerekir

Pilatesin faydalarından yararlanmak için prensip ve ilkelerinin uygulanması gerekir, salonda bu prensipler kesinlikle göz ardı edilmez ancak evde pilates ve salonda pilatesin farkı bu noktada öne çıkıyor evde bu prensipleri göz ardı etmek çok daha kolaydır. İlke ve prensipleri anlamaya çalışın ve anladığınızda antrenmanlarınıza bu yönde farkındalıklar katın, mesela harika bir akış planlayarak antrenman yapın, egzersizlerde nefes alıp verme şeklini değiştirin. Yavaş bir tempo ile hareketleri yaparak netlik ve kontrole odaklanın, zihni arındırarak hareketlerinize konsantre olun. 

Pilatesi Günlük Yaşamınızın Bir Parçası Haline Getirin

Pilatesin prensip ve ilkelerinin öğrenilmesi halinde rutin her gün sürekli yapılan hareketleri pilates yöntemi kullanarak yapabilir egzersizlerinize farklılık getirebilirsiniz, bu taşıdığınız çantanızı kullanırken yaptığınız hareket olabilir, yürümek olabilir ya da uzanarak yerden bir şeyler almak olabilir. Bu şekilde pilates günlük yaşamınızın bir parçası olacak, fazladan zaman ayırmanıza gerek kalmayacaktır ve evde pilates ve salonda pilatesin farkı burada meydana çıkacaktır. Postürünüzü fark edin ve önerilen şeklide kendinizi taşıyın, pilates nefesi ile stresinizi uzaklaştırmayı deneyin ve tüm hareketleri zihin ile beden arasında ki dengeyi kurarak kontrol altında yapın. 

Evde Pilates İçin Zamanınızı Ayırın Ve Vazgeçmeyin

Pilatesten bir sonuca ulaşmak istiyorsanız kesinlikle egzersizlerden vazgeçmeyin evde pilates için zaman ayırın. Evde pilates ve salonda pilatesin farkı evinizde pilates yaparken yoğunlaşma sorunudur, pilates hareketleri esnasında çalan telefona bakmak için verilen ara hem beden hem de zihin için olumsuz etkiye neden olacaktır oysa salonda yapılan pilateste bunu yapmanıza imkan yoktur, herhangi bir nedenden egzersizlere ara verme şansına salonda sahip değilsiniz. Evde pilates yapmanın en büyük avantajı pilates süresinin kendinizin ayarlıyor olmasıdır dilediğiniz kadar egzersizlere devam edebilirsiniz. 

Pilates İnsanın Beden ve Ruh Sağlığına Çok İyi Gelir

Evde pilates ve salonda pilatesin farkı egzersizlere ayırılan zaman gibi ayrıca salon için ayrılan bütçedir, evde prensip ve ilkelerini anlayarak doğru yöntem ile yapılan pilatesin spor salonlarında yapılan pilatesten farkı yoktur. Bunu başardığınız anda salona verdiğiniz ücreti vermemiş olur ve bütçenize bir katkı sağlayabilirsiniz, evde, sokakta ya da salonda pilates insanın beden ve ruh sağlığına çok iyi gelen yapması kolay en iyi egzersiz sistemidir. Fitness’tan farkı ise prensip ve ilkeleridir, bunlara uyarak yapılan egzersizler sayesinde bedeninizin değişimine kısa sürede tanıklık edebilirsiniz. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir