Antigravity Yoga Hamağı

Hamak Yoga

Jimnastik, pilates, yoga, akrobasi gibi sporların birleşmesinden oluşan ve oldukça eğlenceli bir spor olan Antigravity, insanın ayaklarını yerden kestiği vücut hareketlerinin yapıldığı bir spordur. 

Antigravity ile tüm vücut sistemi çalışırken, sporda birbirinden farklı hareket ve etaplar Antigravity yoga hamağı ile yapılmaktadır. Hamak yogası olarak da bilinen Antigravity, önceden bedenin ısındırma çalışması yapılmasıyla başlar.

Antigravity Yoga Yararları Nelerdir?

Giderek daha da popülerleşmeye başlayan Antigravity yoga, ipek bir hamak eşliğinde yapılmaktadır. Yoganın farklı bir boyutta gerçekleştirildiği düşünülürse, klasik yogadan oldukça farklı olan Antigravity yoga, vücuda birçok fayda sağlamaktadır.

 • Omurga baskısı azaltır: Antigravity yogada yapılan bir köpek ya da köprü hareketi sayesinde, omurgadaki baskı azalır.
 • Zihinsel odaklanma sağlar: Antigravtiy yoga ile yapılan hareketler merkezi sinir sistemi ve zihinsel kapasite zorlanır. Bu durum zihinsel odaklanma sağlar. Vücut daha iyi tanınmaya başlanır. Odaklanma kapasitesi artmaya başlar.
 • Vücut esnekliği artar: Vücut esnekliği arttığı gibi, iyi odaklanma sağlar.  Kaslar güçlenir ve stres azalmaya başlar.
 • Kendi vücut ağırlığınızla spor yapma yetisi sunar: Klasik yoganın aksine, çekme kuvvetini kullanır ve kişinin kendi vücut ağırlığını kullanmasını sağlar. Omuz kasları güçlenirken, ağrılar azalmaya başlar.

Yogaya yeni başlayanlar için zor gibi görünse de en ideal yogadır. Antigravity yoga sınıflarında eğitmenler, her öğrenciyle daha çok ilgilenme zamanı bulur. Antigravity hareketleri sırasında yapılan baş aşağı dönmeler ise, kılcal damarlara taze kan gitmesi sebebiyle, yüz cildinin değişmesine ve renginin güzelleşmesine olanak tanır.

Antigravity Yoga Hamakla Neler Yapılabilir?

Antigravity yoga hamağı, yapılan hareketlere göre türleri olan bir üründür. Destek zincirleri, dokuma kayışı, ipek hamaklar, kalçaları destekleyen bir salıncak gibi düşünülmelidir. 

 • Çapraz konum: Bu harekette hamak, sizi belinizin üstünde ve hamağı tutan ellerinizle desteklemektedir. Bu konumda bacaklar düzeltilir ve geriye yaslanılır. Çapraz şeklin tamamlanması için kollar yavaşça arkaya bırakılır.
 • Yıldız inversiyonu: Bu hareket, Antigravity yoga derslerindeki ilk yapılan hareketlerden biridir. Hamak kuyruk kemiği üzerinde durur ve eller yanları kavrar. Bacaklar, malzemeye yaslanarak açılır. Vücut yavaşça geriye doğru düşürülür. Eller yavaş şekilde yere doğru kaydırılır ve sabitlenir.
 • Tel ayaklı kral güvercin pozu: Yıldız hareketinin tersine, sağ diz bükülür ve ayak hamak önünden geçirilerek hareket tamamlanır.

Birbirinden farklı yoga hareketleri, özel eğitmenler sayesinde yaparak, vücudunuzu tanıyabilir ve kendi ağırlığınızı kontrol altına alarak, rahatça spor yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Antigravity Yoga Hamağı Çeşitleri Nelerdir?

Antigravity yoga hamağı, birbirinden farklı çeşitlere sahiptir. Giderek popülaritesini artıran ve klasik yogaya göre daha çok rahatlamanızı sağlayan Antigravity yoga, ipek ve polyester karışımı eklenen ürünle yapılan hareketlerde kasların daha fazla çalışmasını sağlar.

 • Tüm seviyeler için profesyonel 11 metre yoga hamağı
 • Hava trapez kiti
 • Papatya zincirleri için 5 m yoga hamağı
 • Vücut geliştirme için 5mx1.8 m yoga hamağı

Antigravity Yoga Hamağı Nasıl Olmalıdır?

Antigravity yoga hamağı ipek kumaştan olur. Genelde düğümlü olan ipek kumaş, eğer gösteri amaçlı kullanılıyorsa, aparatı tek taraflı asılır. Kancalar, sıkma halkaları, papatya zinciri bulunmalıdır.

Paslanmaz çelik tavan/duvar aparatı yanında, çelik dübel ile kullanılan ve sadece beton tavana monte edilebilen hamaklar için, www.simyfit.com üzerinden iletişime geçtiğinizde ipek ve polyester karışımı hamak çeşitlerimizden satın alabilirsiniz.

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] Yoga; vücut enerjisinin yeni baştan düzenlenerek, vücudun dengesini bulması ve yerçekimi kuvvetiyle Fly yoga hamağı kullanılarak yapılan egzersizdir. Fly yoga; asana olarak adlandırılan yoga pozları, dans, […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir